پاسخ به سوالات متداول

پاسخ به سؤالات


1-سوال : آموزش مجازي و الکترونیکی چيست؟

پاسخ :مدلي براي آموزش در فضاي الکترونیکی براي تحقق يادگيري با کیفیت و مطلوب بدون محدودیت زمانی و مکانی است كه تمامی خدمات آموزشي را به طور يكپارچه از طريق رسانه وب ارائه مي‌نماید که اکنون با توجه به این مزیتهای ارزشمند توانسته است کاربران و متقاضیان بی شماری را به سمت خود جلب نماید . آموزش الکترونیکی در دنیا از میان دوره های رسمی آموزش عالی در حال حاضر بیشترین بازدهی را در دوره های تحصیلات تکمیلی به خصوص کارشناسی ارشد داشته است .
2-سؤال: دانشگاه مهر البرز چگونه کلیه خدمات آموزشي خود را از طريق اينترنت و در فضای الکترونیکی ارائه می دهد؟
 پاسخ : دانشگاه مهرالبرز از طریق سامانه مدیریت یادگیری(LMS) خود فرایندهای ارائه خدمات آموزشی و همچنین مدیریت کلاسهای الکترونیکی خود را به انجام می رساند. سامانه مدیریت یادگیری در دانشگاه مهرالبرز برنامه ای است رایانه ای با قابلیت اطمینان بالا و پویایی مورد نیاز جهت یادگیری و یاددهی از طریق فناوری اطلاعات . دانشجویان لازم است روزانه به سامانه مدیریت یادگیری مراجعه و از این طریق ضمن تعامل با تیم آموزشی دانشگاه و سامانه فنی آن به منابع گسترده آموزشی موجود دسترسی پیدا می کنند .
3-سوال: آيا مدرك ارائه شده توسط دانشگاه الکترونیکی مهرالبرز معتبر و مورد تاييد وزارت علوم ، تحقيقات و فنآوري خواهد بود؟
 پاسخ: : دانشگاه مهرالبرز اولین موسسه آموزش عالی مجازی غیر دولتی ایران تحت نظارت وتائيد وزارت علوم، تحقيقات وفناوري ميباشدو کليه مدارک صادره مورد تائيد وزارت متبوع است ، علاوه بر آن ازخدمات استادان برجسته و مجرب و متخصص و همچنین با دانشگاههاي معتبر خارجي ، با مورد تأیید وزارت علوم ،تحقيقات وفناوري. همکار ی هاي علمي ،فرهنگي ارائه مينمايد
4-سوال : آموزش در دانشگاه به صورت اینترنتی برگزار مي شود ؟
 پاسخ: ارائه کليه خدمات اموزشي دانشگاه ، به صورت اینترنتی و در بستر e_learning خواهد بود. وبرحسب نياز ، تعدادي کلاس On_line وحضوري برگزار خواهد شد.
تعداد این كلاسها متناسب با درس ، معمولاً از 3تا 4 جلسه On_line در يك نيمسال تحصيلي تجاوز نخواهد كرد . تعداد دقيق اين جلسات در قبل از شروع نيمسال تحصيلي در تقويم آموزشي دانشگاه به اطلاع دانشجویان خواهد رسید .
5-سوال : پذيرش دانشجو در دانشگاه مهرالبرز از طريق آزمون کارشناسي ارشد يا از طريق ديگر نيز مي توان براي ادامه تحصيل وارد دانشگاه شد؟
پاسخ: پذيرش دانشجو در این دانشگاه بصورت متمرکز و از طريق آزمون دوره هاي تحصيلات تکميلي که هرساله برگزار ميگردد (از طريق سازمان سنجش آموزش كشور) در هفت رشته شامل مدیریت فناوری اطلاعات(سه گرايش) ، ومهندسي IT و MBA  و مديريت صنعتي ومديريت سيستم وبهره وري مدیریت پروژه و ساخت ومهندسي ومديريت ساخت  مقطع کارشناسی ارشد می باشد که با توجه به متقاضیان تحصیل به شیوه الکترونیکی به خصوص در رشته های پرمخاطب ، برنامه هایی برای جذب دانشجو به صورت آزمون اختصاصی نیز دارد که همچنان منتظر تصمیمات جدید وزارت علوم و اخذ مجوزهای لازم  می باشد . براي كسب اطلاعات جديد وبه روزدر اين زمينه توصيه مي شود به سايت موسسه مراجعه نمائيد .
6-سوال: شرايط ورود به رشته های موجود در اين دانشگاه مهر البرز کدامند؟
 پاسخ: کليه دانشجويان داراي مدرک کارشناسي که طبق دفترچه شماره يک (سازمان سنجش وآموزش کشور) ميتواننددر آزمون‌ ورودي‌ تحصيلات‌ تكميلي‌ (دوره هاي‌ كارشناسي‌ ارشد ناپيوسته‌ داخل‌) شركت نمايند و براساس نمرات علمي ومندرجات كارنامه آزمون ، مجاز به انتخاب رشته شده اند مي توانند متقاضي ورود به این رشته ها باشند و از بابت رشته فارغ التحصیلی دوره کارشناسی محدودیتی برای داوطلبان وجود ندارد لذا کلیه افرادی که دارای مدرک کارشناسی ( لیسانس ) در تمامی رشته ها باشند ، می توانند پس از ثبت نام در آزمون شرکت نموده و در صورت مجاز به انتخاب رشته های فوق ، این دانشگاه را جهت ادامه تحصیل انتخاب نمایند اسامی چند برابر ظرفيت پذیرفته شدگان ابتدا از سوی سازمان سنجش به دانشگاه اعلام و دانشگاه نیز پس از بررسی وانجام مصاحبه با تاکيد براولویتهای خود گزینش پایانی را انجام و اسامی نهایی را به سازمان سنجش وآموزش کشور اعلام تا نتايج نهايي اعلام گردد.
7-سوال : آيا دانشجويان دانشگاه مهرالبرز در طول تحصیل از معافيت تحصيلي برخوردار خواهند بود؟
پاسخ: دانشگاه مهرالبرز تحت نظارت وزارت علوم ، تحقيقات و فناوري كشور فعالیت می نماید در نتیجه كليه قوانين و مقررات حاكم بر آموزش عالي کشور نیز در اين دانشگاه اجراءو بر اين اساس کلیه دانشجویان پسر مشمول در طول دوران تحصيل در دانشگاه مهرالبرز همچون دیگر دانشگاههاي رسمی كشور از معافيت تحصيلي برخوردار خواهند بود.
8-سؤال: در دانشگاه مهر البرز استادان و پرسنل آموزشی جهت ارائه کمک و پاسخ به سوالات دانشجویان حضور دارند؟
 پاسخ: در دانشگاه مهرالبرز هر درس توسط يك استاد متخصص در موضوع درس ارائه می شود . اساتید مسئولیت هدایت کلاسهای روی خط ، تعیین تکالیف هفتگی، پاسخ به سوالات دانشجویان و مدیریت ارزیابی های مستمر کلاس را به عهده دارند .هر کلاس علاوه بر استاد مربوطه ، برحسب تعداد دانشجويان ، از تعدادی دستیار آموزشی (TA) نیز بهره مندميباشد. .
اساتید و دستیاران علاوه برحضور در معدودي از کلاسها در کلاسهای مجازی در تعامل با دانشجویان قرار می گیرند . در واقع میزان تعامل در کلاسهای مجازی دانشگاه به مراتب بسیار بیشتر از میزان تعامل در کلاسهای دانشگاههای سنتی می باشد.
9-سؤال: آموزش الکترونیکی چه مزایایی درخصوص يك برنامه منتهی به مدرک تحصیلی را دارد ؟
 پاسخ: دلایل متعددی برای کسب آموزش دانشگاهی در یک دانشگاه الکترونیکی که منطبق بر اصول علمی طراحی و هدایت شده وجود دارد. تحصیل در دانشگاه الکترونیکی مهر البرز برای دانشجو امکان تحصیل در یک محیط آموزشی بسیار پیشرفته را مستقل از مکان زندگی و کار و همچنین مستقل از زمان آموزش فراهم می آورد. دانشگاه مهرالبرز نشان می دهد که چگونه به کارگیری روشهای مدرن آموزشی همراه با فناوری اطلاعات و ارتباطات میتواند امر یادگیری و یاددهی را تسهیل بخشیده و کارایی این عمل را به طرز چشمگیری بدون محدودیت زمانی بهبود دهد.
10-سؤال: چه دور های آموزشي در دانشگاه ارائه می گردند؟
 پاسخ : دانشگاه الکترونیکی مهرالبرز یک موسسه آموزش عالی است که تحصیل در آن منتهی به اخذ مدرک تحصیلی بالاتر، مورد تایید وزارت علوم، تحقیقات و فناوری می گردد. دانشگاه استراتژی اصلی آموزشی خود را در مقطع تحصیلات تکمیلی و بیشتر در گرایشهای مدیریت با توجه به سبقه و تخصص کادر علمی خود متمرکز نموده است لذا برنامه آموزشی رسمی خود را با ارائه دوره کارشناسی ارشد مدیریت فناوری اطلاعات از سال 1386آغاز و پس از آن با افزودن شش رشته تعداد دوره های کارشناسی ارشد خود را به هفت  رشته رساند . در برنامه پنج ساله دانشگاه مهر البرز راه انداری تعداد بيشتري از رشته هاي کارشناسي ارشد و 4 رشته کارشناسی در دستور کار دارد که امید است با تلاش کادر دانشگاه و همکاریهای وزارت علوم همانگونه که تا کنون طبق برنامه عمل شده ، محقق گردد . علاوه بر آن دانشگاه مهر البرز با همکاری دانشگاههای معتبر خارجی همکار دوره هایی را به صورت مشترک برگزار می نماید که این دوره ها اغلب به صورت سفارشات گروهی از سوی سازمانها و موسسات جهت افزایش سطح توانمندیهای علمی کارشناسان و مدیران برگزار می گردد .
نوع دیگر دوره ها نیز دوره های آزاد و کوتاه مدت آموزشی می باشد که بیشتر جهت افزایش مهارت و آموزش  افراد در زمینه های فناوری و گرایشهای مختلف مدیریت ارائه می شود که در واقع چکیده ای از دوره های رسمی به صورت چند درس و تکدرس می باشد شما می توانید جهت مشاهده فهرست دور ها به بخش دوره های رسمی و آزاد در سایت دانشگاه مراجعه نمایید .
11-سؤال: ميزان اثر بخشي آموزش روي خط به اندازه شيوه هاي آموزشي دانشگاه‌هاي سنتي خواهند بود؟
 پاسخ : مدل‌هاي آموزشي در دانشگاه الکترونیکی مهرالبرز که با بهره گیری از متخصص ترین و مجربترین کادر علمی تأثير خدمات آموزشي دانشگاه را تضمين مي‌نمايد . اين خدمات براساس استانداردهاي بين‌المللي ارائه ميشود . به علاوه، به كارگيري فناوری هاي نوين آموزش روی خط براي ارائه خدمات آموزشي به دانشجوياني كه در زمينه هاي مختلف فناوري اطلاعات فعاليت مي‌نمايند دليل ديگري است براي برتري دانشگاه مهر البرز در مقابل دوره‌هاي ارائه شده مشابه در دانشگاه‌هاي سنتي .
12-سؤال: آيا در كلاس روي خط دانشجويان ديگر را مي‌توان ملاقات كرد؟ چگونه مي‌توانيم با يكديگر ارتباط برقرار كنيم؟
 پاسخ: بستگي به دوره‌اي دارد كه در آن ثبت‌نام مي‌كنيد ، در دوره‌هاي رسمی دانشگاه مهرالبرز30 تا 40 درصد از خدمات آموزشي به صورت رودررو خواهد بود . كلاس‌هاي معارفه و توجیهی ، کلاسهای رفع اشکال خاص ، کارگاههای آموزشی ابتدا ء ومیان ترم و نهايي از مواردي هستند كه به صورت رودررو برگزار خواهند گرديد.ضمناً لازم است دانشجويان با هم‌‌ دوره‌اي‌‌هاي خود براي آموزش بهتر ارتباط داشته باشند . تعدادي ابزارهاي ارتباطي روي خط در قالب اتاقهای گفتگو وجود دارند كه در تمامي این دوره‌ها در دسترسند . بنابراين فرصت‌هاي بسياري براي ايجاد يك ارتباط روي خط با هم ‌كلاسي‌هاي خود از طريق اتاقهای گفتگو و تخته هاي بحث ، پست صوتی و الکترونیکی خواهيد داشت .
13-سؤال: آيا كتاب‌هاي درسي دانشگاه‌هاي سنتي در دانشگاه مهرالبرز استفاده مي‌شوند ؟
پاسخ: دانشگاه مهرالبرز از محتوای دیجیتالی مرتبط با هر درس که در مرکز تولید محتوای دیجیتالی دانشگاه تولید شده اند استفاده خواهند کرد . و دانشگاه مهر البرز تلاش دارداز منابع به روز که محتوای دیجیتالی و مواد امتحانی و ارزیابی های مستمر آن به صورت یکپارچه طراحی و ارائه می گردند استفاده نمايد. علی رغم این امر ، دانشجویان خواهند توانست از کتب موجود در کتابخانه هاي دیجیتال و همچنین کتب استاندارد درسی به عنوان منابع استفاده نمایند .
14-سؤال: آيا در صورتي كه در طول مطالعه یک درس با مشكل خاصي روبه‌‌ رو شويم امكان تماس مستقيم با استاد وجود دارد؟
پاسخ: در تمامي دوره‌هاي روي خط ، اساتيد و مربيان در زمان‌هايي مطابق با جدول زمانبندي كلاس در دسترس مي‌باشند . ارتباط فوري از طريق پست الکترونیک نيز در هر زمان ممكن است که دانشجويان مي‌توانند سؤالات كلي خود را روي تخته‌هاي بحث كلاسي ارسال نمايند كه تمامي همكلاسان و دستیار آموزشی در آن شركت دارند . تنها به اين دليل كه در محيط راحت خانه یا محل کار مهارتي را مي‌‌‌‌آموزيد نمي‌‌بايست احساس كنيد كه ايزوله شده‌‌ايد و با محيط خارج ارتباطي نداريد. يكي از مشخصات آموزش الکترونیکی ( روي خط ) امكان يادگيري دانش جديد در يك محيط مشاركتي است كه استاد ، دستیار و ديگر دانشجويان در آن حضور دارند
15-سؤال: آموزش در دانشگاه الکترونیکی مهرالبرز به چه زباني است؟
پاسخ: زبان رسمي آموزش در دانشگاه مهرالبرز زبان فارسي مي‌باشد . بدين معني كه منابع اصلي دوره ، امتحانات پاياني و زباني كه در تعامل رو در رو استفاده مي‌شود زبان فارسي خواهد بود . هرچند دانشگاه سيستم دو زبانه مشتمل بر انگليسي و فارسي را پذيرفته است . تقريباً بیشتر منابع آموزشی به زبان انگليسي مي‌باشند. به علاوه ، برخي امور ارزيابي روي خط و سؤالات و ارتباطات الکترونیکی به طور عمده به زبان انگليسي خواهد بود . دانشجوياني كه مي‌خواهند در دانشگاه مهرالبرز مخصوصا در دوره‌هاي كارشناسي ارشد شركت نمايند حتماً بايد وضعيت خوبي در زبان انگليسي داشته باشند چون يكي از اولویتهای اصلی پذیرش مي‌باشد .
16-سؤال: آيا برنامه‌‌هاي ارائه شده در دانشگاه مهرالبرز قابل مقايسه با استانداردهاي بين‌المللي خواهد بود؟
پاسخ: بله ، البته دانشگاه مهرالبرز تمامي برنامه‌هاي خود را براساس استانداردهاي بين‌المللي ارائه مي‌كند. مدرك ارائه شده توسط دانشگاه مهرالبرزعلاوه بر اينكه مانند ساير دانشگاه‌هاي دولتي مورد تأييد وزارت علوم، تحقيقات و فناوري داراي اعتبار بين‌المللي نيز مي‌باشد. مهم‌ترين بخش آموزش روي خط كه جنبه‌هاي بنيادين استانداردهاي بين‌المللي نيز مي‌باشند، یادگیری در تمام زمانها است که در مدلهای آموزشی مهرالبرز کاملا لحاظ شده اند
17-سؤال: آيا بعد از گرفتن مدرك از دانشگاه مهر البرز امكان ادامه تحصيل در ديگر دانشگاه‌ها وجود دارد ؟
پاسخ: فارغ‌التحصيلان اين دانشگاه مي‌توانند در ديگر دانشگاه‌هاي داخلي و خارجي به تحصيل ادامه دهند. به علاوه دانشگاه در بسياري زمينه‌ها از جمله ارائه دوره‌هاي كارشناسي و كارشناسي‌ارشد و دوره‌هاي كوتاه مدت با دانشگاه‌هاي معتبر خارجي در حال همکاری می باشد که می تواند به دانشجویان خود در این زمینه کمک نماید . دانشگاه الکترونیکی مهرالبرز ، اولین دانشگاه غیر دولتی الکترونیکی در ایران و به عنوان يك دانشگاه بين‌المللي عضو کنسرسیوم دانشگاههای الکترونیکی آسیا متمركز در زمينه تدريس و تحقيق در فناوري اطلاعات و ارتباطات در منطقه شناخته شده است .
18-سؤال : بعد از گذراندن دوره‌هاي الکترونیکی و دريافت مدرك ، دانشجو چه توانایي‌هايي دارد ؟
پاسخ: فارغ‌التحصيل دانشگاه علاوه بر اينكه با روشهاي نوين فناوري و آموزش روي خط كاملاً آشنا شده، سطح زبان خود را هم تا بالاترين سطح ارتقا داده به طوری که می تواند به غیر از تخصصی که در رشته تحصیلی خود پیدا می کند به عنوان یک دانش آموخته از طریق آموزش الکترونیکی در این زمینه هم فعالیت نماید ، به همين دليل با توجه به اين تواناییها امكان بسیاری جهت ادامه تحصيل در دانشگاههاي معتبر دنیا حتی بدون حضور فیزیکی و با بهره گیری از همین روش آموزشی را خواهد داشت.
19-سؤال: هزينه دوره های آموزشی در دانشگاه مهرالبرز چقدر است؟
پاسخ: مانند همه دانشگاههای تحت نظارت وزارت علوم طبق ضوابط مندرج در دفترچه شماره دو ، وجهت برگزاري کارگاههای آموزشی و برنامه های تکمیلی آموزشی که به صورت حضوری برگزار می گردد هزينه هارادريافت خواهد نمود.
 20-سؤال : رتبه در رشته امتحانی چیست ؟ رتبه در گرایش چیست ؟
پاسخ: الف -رتبه در رشته یعنی رتبه داوطلب در بین کلیه شرکت کنندگان دریک کد رشته امتحانی ب-رتبه در گرایش یعنی رتبه در رشته امتحانی که دارای گرایشهای مختلف میباشد مانند کد 1142- مدیریت فناوری اطلاعات (کد گرایش 4) و یا ( گرایشهای 5و6و7و8)
 21-سؤال : پس از فارغ التحصیلی امکان ادامه تحصیل در دانشگاه های دیگر وجود دارد ؟
پاسخ: ادامه تحصیل مانند سايردانشگاههای تحت نظارت وزارت علوم ،تحقيقات وفناوري است،(سايت دفتر گسترش آموزش عالي کشور) و شيوه هاي آموزشي پژوهشي وآموزش محور ارزش یکسان دارند.
22- سؤال : درجه اعتبار دانشگاه به چه میزان است ؟
پاسخ: موسسه آموزش عالی غیر دولتی مهر البرز (مجازی) زیر نظر وزارت علوم و تحقیقات و فناوری از سال 1384 فعالیت آموزشی خود را آغاز نموده و اعتبار آن مشابه سایر دانشگاهها است.
23- سؤال : نتیجه نهایی پذیرفته شدگان دوره کارشناسی ارشد چه وقت اعلام میشود؟
پاسخ: پس از بررسی فرم مصاحبه الکترونيکي ودر صورت نياز انجام مصاحبه حضوري واعلام نتیجه به سازمان سنجش و آموزش کشور و سپس گزینش نهائی از طریق سازمان سنجش و آموزش کشور انجام و طبق برنامه زمانبندی که قبلا به اطلاع داوطلبان رسیده (جدول زمانبندي) نتایج نهائی اعلام خواهد شد.
 24-سؤال : آیا مصاحبه حضوری دارید ؟
پاسخ: چنانچه فرم مصاحبه روی سایت کامل تکمیل شده باشد ممکن است نیاز به مصاحبه حضوری نباشد.

25- سؤال : هزینه تحصیل در دانشگاه در رشته های اعلام شده چقدر است ؟
پاسخ: جدول شهریه رشته های مختلف تحصیلی مربوط به موسسات آموزش عالی غیر دولتی –غیرانتفاعی مجازی در دفترچه شماره دو وروی سایت موسسه نیزبه موقع اعلام ميگردد.
 26-سؤال : مدت تحصیل در دوره کارشناسی ارشد چند سال میباشد؟
پاسخ: طبق آئین نامه وزارت علوم ،تحقیقات وفناوری طول دوره تحصیل دردوره کارشناسی ارشد حداکثر دو سال وبرای رشته MBA دو و نیم سال میباشد.