دستور العمل و نحوه درخواست گواهی فراغت از تحصیل

 انجام امور فارغ التحصیلی منوط به اعلام لیست نهایی و امضا شده  نمرات توسط اساتید می باشد ( نهایی شدن نمرات در نیمسال اول حدودا از اول مهر ماه و در نیمسال دوم حدودا  از اواخر اسفند ماه انجام می پذیرد ) و به شرط اعلام نهایی نمرات ، انجام مراحل فارغ التحصیلی از زمان ارسال درخواست دانش آموخته به کارشناس مربوطه ،  تایکماه به طول می انجامد .

در پی درخواست دانشجو از طریق ایمیل به کارشناس مربوطه پس از اعلام نهایی نمرات توسط اساتید ، در صورت تکمیل بودن پرونده دانش اموخته ،کارشناس گروه پس از بررسی واحد های گذرانده و تایید فارغ التحصیلی و استعلام وضعیت مالی ،دانش آموخته را جهت صدور گواهی موقت به واحد فارغ التحصیلان معرفی می نماید . پس از ثبت اطلاعات در سامانه وزارت علوم و دریافت کد صحت ، صدور گواهی موقت در واحد فارغ التحصیلان انجام خواهد شد. پیگیری صدور مدرک از طریق ارسال ایمیل توسط دانش آموخته  به واحد فارغ التحصیلان به آدرس graduate@mehralborz.ac.ir   انجام خواهد شد.

وجود تاییدیه  تحصیلی و ریز نمرات دوره کارشناسی در پرونده دانشجو برای صدور گواهی موقت الزامی است. به تمامی دانشجویان در روز ثبت نام نامه ای مبنی بر درخواست تاییدیه تحصیلی و ریز نمرات از دانشگاه دوره کارشناسی ارائه می گردد که دانشجو موظف است طبق تعهدی که به دانشگاه دارد نامه مربوطه را به دانشگاه دوره کارشناسی خود ارائه  وپیگیری نماید که پاسخ نامه تا اخر اذر ماه همان سال به اداره اموزش ارسال گردد. در صورت عدم وجود تاییدیه تحصیلی و ریز نمرات در پرونده دانشجو ،بهیچ وجه امکان صدور گواهی موقت وجود ندارد.

** لازم به تذکر است تاییدیه تحصیلی دانش آموختگان موسسات آموزش عالی می بایست به همراه کد صحت ( در صورت عدم ثبت کد صحت یا QR codeدر مدرک دانشجو ) صادر گردد. و ریز نمرات نیز پیوست گردد

برای مشمولین نظام وظیفه و دانش آموختگانی که دوران معافیت تحصیلی خود را می گذرانند صرفا نامه ای مبنی بر اتمام دوره کارشناسی ارشد و فارغ التحصیلی خطاب به سازمان نظام وظیفه عمومی ناجا صادر می گردد تا پس از ابطال معافیت تحصیلی و معرفی به نظام وظیفه ،گواهی موقت با ارائه برگه اعزام به خدمت و یا کارت پایان خدمت ویا کارت معافیت دائم و همچنین ارائه گواهی موقت دوره کارشناسی (در صورت عدم ارائه ) صادر می گردد. مراحل مربوط به صدور نامه مذکور همانند مراحل صدور گواهی موقت می باشد.

مراحل فارغ التحصیلی و صدور گواهی موقت برای دانشجویانی که از وام صندوق رفاه استفاده نمودند همچون دانشجویان دیگر می باشد. با این تفاوت که انجام امور مربوط به وام و صدور دفترچه اقساط پیش از دریافت گواهی موقت می بایست انجام شود و گواهی موقت پس از تایید واحد مالی در مورد انجام امور مربوطه تحویل می گردد. ضمناً مبلغ وام در گواهی موقت ذکر می گردد.

-برای دانش آموختگان مشمول خدمت نظام وظیفه پس از ارائه دانشنامه دوره کارشناسی و کاردانی (در صورت ناپیوسته بودن)  و ارائه کارت پایان خدمت و یا کارت معافیت دائم ، دانشنامه دوره کارشناسی ارشد صادرخواهد شد.

-آندسته از دانش اموختگانی که از وام دانشجویی استفاده نمودند صدور دانشنامه پس از تسویه وام دانشجویی امکان پذیر می باشد.

-برای دانش اموختگانی که  در دوره کاشناسی خود تعهد خدمت داشتند پس از  پایان تعهد خدمت و دریافت دانشنامه کارشناسی، دانشنامه دوره کارشناسی ارشد صادر خواهد گردید. در حالت عادی صدور دانشنامه حد اقل یکسال به طول می انجامد.

توجه : صدرو دانشنامه نیز منوط به ارسال درخواست دانشجو  می باشد.

  • تحویل کارت دانشجویی
  • تسویه حساب مالی
  • تکمیل نواقص پرونده (مدارک لازم موجود در پرونده : 6 قطعه عکس 4*3 ، کپی مدارک شناسایی و کارت پایان خدمت ( آقایان) ، گواهی موقت دوره کارشناسی ، تاییدیه تحصیلی و ریز نمرات دوره کارشناسی ، گواهی موقت دوره کاردانی (ویژه دانشجویان با مدرک کارشناسی ناپیوسته )

1- تحویل اصل و کپی برابر اصل گواهی موقت دوره کارشناسی ارشد(در صورت دریافت )
2- ارائه اصل دانشنامه دوره کارشناسی و کاردانی (در صورت ناپیوسته بودن) جهت رویت  
3- ارائه کارت پایان خدمت (برای دانش آموختگانی که از معافیت تحصیلی استفاده نمودند )

**در صورتی که دانش آموخته گواهی موقت را دریافت ننموده و کارت دانشجویی خود را تحویل نداده باشد کارت در زمان تحویل دانشنامه مسترد می گردد.

در صورت مفقود شدن کارت دانشجویی، دانش آموخته موظف است جهت دریافت گواهی موقت و یا دانشنامه ، فرم تعهد مفقودی کارت دانشجویی را از پورتال قسمت منوی اصلی –اسناد و راهنماهای آموزشی، دریافت و در دفترخانه اسناد رسمی تکمیل و به همراه مدارک به اداره آموزش تحویل نماید.

گواهی موقت و یا دانشنامه تنها به خود شخص و یا وکیل قانونی ایشان و با به همراه داشتن وکالتنامه محضری و کارت شناسایی ارائه می گردد.

با توجه به مصوبه ستاد مقابله با کرونا کشور، به منظور جلوگیری از شیوع بیماری در صورت لزوم فرآیندهای مربوط به ارسال مدارک می بایست از طریق غیر حضوری انجام پذیرد. لذا ارسال مدارک برای انجام فرآیند دانش آموختگی از طریق پست می باشد.

لازم به ذکر است شرایط و نحوه ارسال مدارک از طریق پست توسط پیام الکترونیکی (ایمیل دانش آموختگان) به اطلاع متقاضیان خواهد رسید

نشانی دانشگاه به جهت ارسال مرسوله پستی
تهران- خیابان کارگرشمالی- خیابان شهید فکوری، خیابان صالحی، تقاطع دانش ثانی، شماره 36
کدپستی: 1413913141
با ما در ارتباط باشید

خط ویژه: 57658-021

فاكس:89788886-021 

نشانی دانشگاه

تهران- خیابان کارگرشمالی- خیابان شهید فکوری، خیابان صالحی، تقاطع دانش ثانی، شماره 36
کدپستی: 1413913141(گوگل مپ)